Races of New Era

Proportion

Races of New Era

Platform: Kickstarter
Goal: $7,000
Number of Backers: 221
Campaign duration: November 19th, 2015 – December 26th, 2015
Origin: Uherské Hradiště, Czech republic
Provided services: Entry to the Kickstarter platform
Link: RONE – Races of New Era 

Jeho problém jsme mu rádi vyřešili a umožnili mu vytvořit vlastní crowdfundingový projekt, který zafinancoval prvotní tisk deskové hry RONE, která má nyní za sebou již jedno rozšíření a několik dotisků.

Jsme velmi rádi, že jsme mohli být na počátku této post-apokalyptické ságy.

RONE je strategická, post-apokalyptická, karetní hra pro 2 nebo 4 hráče, která se odehrává v temném světě plného destrukce a utrpení. RONE kombinuje vzrušující a jedinečné mechanismy, vyváženost s nekonečnými možnostmi, jak ve hře strategicky postupovat a v konečném důsledku vyhrát.

The client had a tested, unique board game with a post-apocalyptic theme, where he needed to fund an initial print in a minimal number of pieces, and above all to create a strong player community around his board game.

With this problem, he wanted to turn to the crowdfunding Kickstarter portal, but since he is not a citizen of one of the countries where Kickstarter is open for creators, he was denied and hence he started to look for alternatives. As the only alternative he found Fundchaser and our services.

We gladly solved his problem and allowed him to create his own crowdfunding project, which fueled the initial print of the RONE board game, which now has one expansion and several reprints.

We are very glad that we could be at the beginning of this post-apocalyptic saga.

RONE is a strategic post-apocalyptic card game for 2 or 4 players that takes place in a dark world full of destruction and suffering. RONE combines exciting and unique mechanisms, balance with infinite possibilities to play strategically in the game and ultimately win.


Amount pledged

9 473

Poptávkový formulář

You cand find out more about our Privacy policy here.